Gyakori kérdések

 

NÉHÁNY FONTOS ELŐFORDULÓ KÉRDÉS ÉS INFORMÁCIÓ

 

Milyen klímát válasszuk?

Klímát minimum tíz évre választunk, tehát érdemes a számunkra legmegfelelőbbet megtalálni. Sok száz típus van a piacon, mindegyik más más funkcióval bír. Az árak nagyon változóak, találunk 150.000 Forintért és akár 750.000 forintért is klímát.

Milyen tényezőket kell figyelembe venni vásárlás előtt? 

  • Elsősorban a helyiség méretét
  • Mire szeretnénk használni? Hűtés vagy fűtés
  • Megbízhatóság, garancia, karbantartás, szervizháttér
  • Zajszint

Mekkora területet szeretnénk hűteni vagy fűteni?

A legkönnyebben négyzetméter alapján tudjuk azt kiszámolni, hogy mekkora teljesítményű berendezést szükséges választanunk. Ezen kívül számít még a lakás belmagassága, a nyílászárók felülete, a lakás fekvése, az árnyékolás és a szigetelés is. Normál belmagasságnál( 2,6-2,7 m) 10 négyzetméterenként 1 kW teljesítmény már elég. Például:

  • 1-36 m2: 2,5 kW-os berendezés
  • 36-45 m2: 3,5 kW-os berendezés
  • 45-58 m2: 5 kW-os berendezés
  • 58-75 m2: 7 kW-os berendezés

Mire szeretnénk a leginkább használni?

Fontos kérdés, hogy hűteni vagy inkább fűteni szeretnénk-e a klímával. Természetesen a mai légkondicionálók többsége már mindkét funkcióval bír. De a fűtésre optimalizált klímákkal sokkal nagyobb fűtőteljesítményt érhetünk el. Ezek a klímák rendelkeznek csepptálca és kompresszor fűtéssel. Igényelhetünk rá H tarifát és GEO tarifát, mellyel jelentősen csökkenthetjük áram számlánk költségét.

Miért fontos a klíma rendszeres karbantartása?

A nyári hőségben a klímaberendezés igazi megváltás lehet, hiszen kellemes hőmérsékletet biztosít otthonunkban vagy munkahelyünkön. Azonban nem elég csak a beszerelésre figyelni – a rendszeres karbantartás ugyanolyan fontos, ha szeretnénk hosszú távon egészséges és hatékony működést biztosítani.

 A szennyezett klíma veszélyei

A klímaberendezés működése során folyamatosan keringteti a levegőt, miközben kiszűri a port, polleneket és egyéb szennyeződéseket. Azonban, ha a szűrők nem kapnak rendszeres tisztítást, az alábbi problémák jelentkezhetnek:

  • Csökken a hatékonyság, ami magasabb energia fogyasztáshoz és gyengébb hűtési teljesítményhez vezet.
  • Megnő a baktériumok és penészgombák elszaporodásának kockázata, ami légúti megbetegedéseket, allergiás reakciókat okozhat.
  • Kellemetlen szagok keletkezhetnek, amelyeket a lerakódott szennyeződések és a pangó víz idéz elő.

 Mikor és hogyan kell tisztítani a klímát?

Teljes körű karbantartást évente legalább kétszer, tavasszal és ősszel célszerű szakemberre bízni. A karbantartás során az alábbi műveleteket végzik el:

  • A szűrők tisztítása és fertőtlenítése
  • A hőcserélő és a ventilátor portalanítása
  • A kondenzvíz-elvezető rendszer ellenőrzése
  • A kültéri egység állapotának felmérése

Egészséges klímahasználat

A megfelelő klímahasználat nemcsak a karbantartáson múlik, hanem a helyes beállításokon is. Kerüljük a túlzottan alacsony hőmérséklet beállítását – az ideális különbség a kinti és benti hőmérséklet között maximum 6-8°C legyen, hogy elkerüljük a meghűlést vagy egyéb egészségügyi problémákat.

Energiatakarékosság és hatékonyság

A rendszeresen karbantartott klíma nemcsak egészségesebb, hanem gazdaságosabb is. Egy elhanyagolt berendezés akár 20-30%-kal is növelheti az energiafogyasztást, míg egy tiszta és jól működő klíma hatékonyabban szabályozza a hőmérsékletet, csökkentve a villanyszámlát. A klímaberendezés karbantartása elengedhetetlen a tiszta levegő, a hatékony működés és az alacsonyabb energiafogyasztás érdekében. Ne várjuk meg, amíg kellemetlen szagok vagy működési problémák jelentkeznek – érdemes időben szakemberhez fordulni a megelőzés érdekében!

Miért csöpög a klíma kültéri egysége?

Manapság a modern klímaberendezések már nemcsak hűtésre, hanem fűtésre is képesek, így egész évben hasznos eszközei lehetnek otthonainknak. A fűtés funkció használata során azonban fontos figyelembe venni a kondenzvíz kezelését, hogy elkerüljük a berendezés meghibásodását vagy teljesítőképességének csökkenését.

Hogyan keletkezik a kondenzvíz?

A klímák működése során mindig jelen van a hőmérséklet-különbségből adódó párakicsapódás. Nyári hűtés során a lakás levegőjében található pára a beltéri egységben csapódik le, ahol egy tálcába gyűlik össze, majd onnan vezetjük ki. Ezért láthatunk gyakran csepegő vizet a nyári hűtés idején. A fűtés üzemmód azonban megfordítja a klíma teljes hőkörfolyamatát. Ekkor a berendezés kültéri egysége hasznosítja a külső hőenergiát, és ennek során a kondenzvíz itt keletkezik. A kültéri egységen a hőmérséklet-különbség miatt csapódik le a pára, amely a csepptálcára gyűlik össze, majd onnan távozik.

Mi történik fagyos időben?

Fagypont alatti hőmérsékleten a kültéri egységben keletkező kondenzvíz könnyen megfagyhat, ami jégtömbökké alakulva károsíthatja a berendezést. Ez a jég elzárhatja a csepptálcán lévő kivezetőnyílásokat, ami teljesítőképesség-csökkenéshez, sőt, súlyos meghibásodásokhoz vezethet.

A klíma hosszútávú védelme érdekében fontos a helyes kondenzvíz-elvezetés.

Szabad kicsöpögtetés: ha van rá lehetőség, hagyjuk, hogy a kondenzvíz szabadon kicsöpögjön a csepptálcából. Ez az egyszerű megoldás biztosítja, hogy a víz akadálymentesen távozhasson. Fűtőszálas megoldás: ha a kondenzvizet csőben vezetjük el, fontos, hogy a cső fűtőszállal legyen ellátva. Ez megakadályozza, hogy a víz megfagyjon a csőben, és biztosítja a folyamatos elvezetést. Fűtőszál nélküli cső: csak akkor alkalmazható, ha a klímát nem használjuk tartósan fagyos időben. Ellenkező esetben a csőben felgyülemlő és megfagyó kondenzvíz teljesítőképesség-csökkenést és károsodást okozhat.

Mire figyeljünk?

Csepptálca tisztán tartása: győződjünk meg arról, hogy a csepptálcán lévő kivezetőnyílások szabadok, és a víz akadálymentesen távozhat. Rendszeres karbantartás: a klíma karbantartása során ellenőriztessük a csepptálcát és az elvezetési rendszert. Fűtésre optimalizált klímák: ezek a modellek ritkábban végeznek leolvasztást, így hatékonyabban kezelik a kondenzvíz elvezetését is. A klíma fűtés funkciója kényelmes és energia hatékony megoldás, de a kondenzvíz megfelelő kezelése elengedhetetlen a hosszú élettartam és a zavartalan működés érdekében. A szakszerű elvezetési megoldások és a rendszeres karbantartás segít abban, hogy klímánk megbízhatóan működjön akár a leghidegebb téli napokon is.